Wojciech Ulman. Przegląd prac

Wojciech Ulman

Artysta wszechstronny. Zajmuje się tworzeniem filmów eksperymentalnych. Realizuje osobliwy wideo-pamiętnik Kontakt https://www.youtube.com/channel/UCsUQ9UBRhDI7zALcaMg1hJg na co otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura w sieci. Na co dzień jest nauczycielem fotografii i fotografuje zawodowo. Obejmuje również stanowisko kuratora w festiwalach filmowych. Ostatnio realizuje się jako muzyk, tworząc własną muzykę, tekst by w końcu wykonać warstwę wokalną i nagrać to tego teledysk. W Akademii Foto Oko jest recenzentem prac dyplomowych i zasiada w komisji egzaminacyjnej na egzaminach dyplomowych.

Wideoarty Wojciecha Ulmana poruszają temat przemijania, pamięci, egzystencjalizmu, tożsamości, przypadkowości, zagrożeń we współczesnym świecie. Tych kilka słów nie jest w stanie opisać całej twórczości autora, ponieważ każda praca jest wielowymiarowa, nie dosłowna i przesycona absurdem, podwójnym zaprzeczeniem.

Wojciech Ulman nie udostępnia swoich prac w internecie, a jedynie ich fragmenty, czy zapowiedzi. Pełne wersje można oglądać na wystawach i festiwalach. W realizacjach artysta z reguły występuje na planie filmowym jako aktor odgrywający najprzeróżniejsze sceny, bardzo często z życia codziennego lub z tworzenia obiektów do performers. Kilka prac wykonanych jest jako found footage, czyli zmontowanych cudzych materiałach w celu stworzenia nowego dzieła.

Sztuka Wojciecha Ulmana nie jest łatwa w odbiorze i na pewno nie jest popularna. Nasycona jest technicznymi, transowymi dźwiękami w rytm których odgrywane są sceny będące połączeniem patosu i absurdu, chaosu i obłędu oraz matematyki i fizyki kwantowej. Nie są to jednak produkcje, po których człowiek wraca z bólem głowy i poczuciem zmarnowanego czasu. Filmy wprowadzają widza w stan pobudzenia potem refleksji by w końcu znaleźć kilka wspólnych myśli z autorem performersu.

W jednym z wideo-pamiętników pod szyldem Kontakt Wojciech Ulman przedstawia część swoich produkcji i krótko je opisując. Jest to dobra okazja do przyjrzeniu się twórczości eksperymentatora.

Uwaga! Odtwarzasz tylko na swoją odpowiedzialność.

Biografia

Wojciech Ulman. Absolwent Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, kierunku Fotografia a także Intermedia w tejże uczelni oraz Uniwersytetu Zielonogórskiego, kierunku Informatyka. Fotograf i montażysta zawodowy. Aktualnie aktywnie działa na scenie artystycznej.

W trakcie swojej kariery uczestniczył w kilku wystawach zbiorowych i indywidualnych, między innymi:

’From Poland With Love’ – 01 Gallery 2021

’Ślad’ – Fabryka Sztuki Łódź 2019

’Życzyliśmy sobie wygodnego życia’ – SKALA: Poznań 2019

’Olśnienie’ – BWA Zielona Góra 2018

’Znamy się, a nawet lubimy’ – BWA Zielona Góra 2018

’Poszedłbym na coś innego’ – Galeria 9/10 Poznań 2018

’Koledzy z Klasy’ – Galeria 9/10 Poznań 2017

’Czasoprzestrzeń’ Centrum Kultury Zamek – w ramach Biennale Fotografii – Poznań 2015,

’Koledzy z Klasy’ galeria Oficyna – Poznań 2015/2016,

’United People Of The Internet’ Muzeum Sztuki Nowoczesnej – Warszawa 2014,

’Lapis infernalis’ – Galeria Okno – Słubice 2014,

Laureat konkursu 'Obraz miejski’ Lublin 2014, organizowanego przez Galerię Labirynt. Współorganizator wystawy 'Obrazy, które trwają w czasie’ oraz cyklu pokazów filmowych 'Tak między nami, to te filmy o ważnych sprawach są’.

Kurator współpracujący z festiwalami filmowymi. Prowadzący audycję Kontakt w Radio Kapitał. Publikował w magazynach: 'Zwykłe Życie’, 'Elle Man’, 'Odwilż’. Jest również autorem książki 'Flashback’.

Linki:

Instagram: www.instagram.com/ulman.ulman/

Kanał vimeo: www.vimeo.com/ulman

Audycja radiowa: www.radiokapital.pl/shows/kontakt

Wcześniej o Wojciechu Ulmanie pisałem w tym artykule: http://red-focus.pl/wojciech-ulman-wideo-film-performance-sztuka/