2017_03_29_suvi_sevila_maiden_of_finland_fotomontaz
2017_03_29_suvi_sevila_maiden_of_finland_fotomontaz

Suvi Sievilä

Baśniowy widok bez sztuczności

Współczesne filmy, zwłaszcza z wątkami fantastycznymi, bazują na klasycznym fotomontażu fotograficznym. Przypominam, że kino jest młodsze od fotografii i wyrabiało swój język znacznie później niż fotografia. Sztuka fotomontażu wyraźnie zaznaczyła swoją obecność na fali w Europie na fali totalitaryzmów w międzywojniu.

Fotomontaż był realizowany w ciemni pod powiększalnikiem.

Niektóre fragmenty obrazu były zasłaniane, a na ich miejsce naświetlane inne. Film nie dawał takich możliwości. Przez dziesięciolecia używano scenografię w skali 1:1, makiety w skali mikro, kostiumy, maski aby zilustrować niebywałą scenę. Z czasem zaczęto stosować doklejanie odległych planów, elementów scenografii będących innym ujęciem lub zdjęciem.

Dopiero technika komputerowa umożliwiła rozwój fotomontażu filmowego na niespotykaną skalę.

Green screen pozwala na wkomponowanie dowolnego obrazu w miejsce rozłożonej zielonej płachty. Dotyczy to najczęściej scenografii i scenerii, w której odbywa się akcja. Jednak kostiumy i postacie są najczęściej rzeczywiste. Wszystko po to, aby widz miał punkt zaczepienia w rzeczywistości. Realny obraz daje poczucie autentyczności, wiarygodności oglądanego obrazu.

2017_03_29_suvi_sevila_maiden_of_finland_fotomontaz

Fot. Suvi Sievilä

Finlandzka artystka, Suvi Sievilä, w zdjęciu zatytułowanym Lodowa suknia – dziewica finlandzka, poszła dokładnie tym tropem. Jej fotomontaż jest klasyczny. Składa się z elementów rzeczywistych logicznie ze sobą połączonych. Na zdjęciu widzimy autentyczną postać, rzeczywisty kostium oraz prawdziwy element scenografii: lód. Tło stanowi pejzaż z widokiem na zorzę.

W efekcie uzyskujemy baśniowy widok, w którym nie ma sztuczności.

Więcej informacji o przebiegu sesji zdjęciowej, o mrożeniu lodu w kartonikach po mleku znajdziecie na stronie autorki: suvisievila.com

Modelka: Belinda Nieminen (@belinda_sofia)
Makijaż : Satu Sirelius | MakeUpSatu
Muzyka: Leena Julin
Zorza polarna z okolic Kuusamo: Mikko Halvari
Asystentka i autorka zdjęć backstage: Iina Maria Hirvonen
Pomysł, zdjęcia, fotomontaż i wideo: Suvi Sievilä

Źródło: petapixel.com

Zapisz

Zapisz

Zapisz