Sztuczna poza

 

Sztuczna poza modelki

Niedawno, w jednej ze znanych gazet ukazała się z pozoru reklama, jakich wiele. Młoda, uśmiechnięta blondynka pokazuje palcem wskazującym na wielokrotnie powiększone opakowanie produktu firmy Isover Saint-Gobain. Pudełeczko jest w barwach pomarańczy i zieleni z przebłyskami bieli oraz czerni. Dość ładne wyeksponowano na nim czerwony znaczek „Teraz Polska” informujący, że mamy do czynienia z polskim produktem. Całość jest zrobiona w ciepłych kolorach żółci i pomarańczy. Modelka wyraźnie odcina się kolorem swoich ubrań od całości co nie znaczy, że do niej nie pasuje.

Insover reklama w gazecie
Źródło: Agencja Foto Oko

Pani przedstawiająca lek jest delikatnie uśmiechnięta i schludnie ubrana. Na galowo. Czarna spódniczka i biała bluzka. Na twarzy ma subtelny makijaż oraz delikatny, ale lekko zadziorny uśmiech. Kobieta patrzy zdecydowanie, prosto w obiektyw. Także całym ciałem zwrócona jest właśnie w kierunku odbiorcy. Chociaż jej nogi zostały ucięte, jesteśmy w stanie domyślić się, że ciężar ciała przeniosła na lewą nogę. Jej postawa jest jednak stabilna. Swoimi rękoma pokazuje reklamowany produkt.

W tle reklamy widzimy słoneczka przypominające symbole znane nam z prognozy pogody. Jest kilka słoneczek z chmurkami, jednakże tych bez dodatku jest przeważająca ilość.

Pasuje to do opisu pod obrazkiem: „Super-Mata! Będzie ciepło! Bądź gotowy na każdą temperaturę. Zapewnij sobie i bliskim najlepszy komfort termiczny w twoim domu. Super Mata ISOVER o znakomitych parametrach izolacyjnych to prognoza komfortu, optymalnej temperatury i zdrowych oszczędności w kosztach ogrzewania na długie lata. Zaufaj doświadczeniu ekspertów. Wybierz lepiej”.

Na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się być naturalnie zrobione…Ale chwilka. Dlaczego kobieta nie ma swojej dłoni?! Ufff, jednak ma. Została przykryta łokciem prawej ręki. Zwróć uwagę na jej całą postawę – jest nienaturalna. Jeśli myślisz, że takie prezentowanie czegoś jest normalne, spróbuj stanąć w podobnej pozycji. No, śmiało! Wstań, przenieś ciężar ciała na lewą nogę, całą sylwetką zwróć się minimalnie w prawo. Połóż lewą dłoń na prawym boku i dociśnij ją łokciem prawej ręki. Z dłoni prawej ręki wystaw tylko palec wskazujący i pokaż nim coś, co jest postawione obok ciebie. Mam nadzieję, że dostrzegłeś brak wygody i naturalności.

Przyglądając się bardziej temu zdjęciu, można w oczach kobiety zobaczyć złość bądź irytację. Widać, że nie czuje się w takiej postawie komfortowo i czeka na sygnał, że może „stanąć normalnie”.

Uważam, że to zdjęcie, fotomontaż w zasadzie,lepiej wyglądałoby, gdyby modelka delikatnie stanęła bokiem do obiektywu i całymi dłońmi wskazała na produkt. Nie wyglądałaby jak inwalidka, tylko jak kobieta pewna cech zachwalanego produktu i otwarcie pokazująca „zobaczcie: oto przed wami jest to, czego szukacie!”.

Nie, żebym tu chciała kogoś wytykać palcami, z resztą w naszej kulturze pokazywanie palcem jest zwyczajnie uznawane za niegrzeczne. To dobre przypomnienie tego, że modelka powinna podczas pracy czuć się komfortowo, co powinno przełożyć się na jej postawę i w konsekwencji odbiór przez widza. Na nienaturalne ułożenie cała w tym przypadku trudno patrzeć przez palce.