2016_03_SLUPKI_WZROSTOW_PRZYCHODOW_01
2016_03_SLUPKI_WZROSTOW_PRZYCHODOW_01

Ja wszystko wiem

A myślałem,
że wszystko wiem…

Jak wyobrażasz sobie życie zawodowe fotografa? Jak byś opisał profesjonalistę? To człowiek spełniony? Człowiek, który żyje z pasji? Jeśli zacząłeś fotografować amatorsko i po pewnym czasie Twój warsztat stał się na tyle dobry, że znaleźli się nabywcy zdjęć, to jesteś tym szczęśliwym człowiekiem.

Ale czy tak naprawdę spełnianie marzeń ma odzwierciedlenie w Twoich zasobach finansowych? Nie często tak jest. Najczęściej wiążesz koniec z końcem i liczysz, że w przyszłości będzie lepiej. I wiesz co Ci powiem? Przeważnie nie jest lepiej. Staczasz się po równi pochyłej. Lecisz w przepaść. Tam na dole jest rozczarowanie, ból, łzy i długi. A jeśli nawet udało Ci się otrzymać dofinansowanie lub dotację, to po roku czasu zamykasz firmę i ogarnia Cię wstyd. Chowasz się przed znajomymi, unikasz rozmów w rodzinie. Teraz musisz znaleźć sobie „normalną” prace.

Czy tak ma wyglądać koniec kariery fotografa „na swoim”?

Mam nadzieję, że jesteś na początku tej ścieżki i szukasz już teraz złotego runa.

Mi się udało. Byłem bliski bankructwa. Wymyśliłem nawet czym będę się zajmował, opracowałem nowy biznes plan. Jednak w ostatnim momencie wyskoczyłem z tonącego statku i uratowałem się. To był czysty przypadek. Równie dobrze mógłbym pogrążyć się w głębinach nicości.

Podźwignąłem się, wyciągnąłem wnioski i zacząłem na poważnie zastanawiać się:

dlaczego jedni fotografowanie mają pod dostatkiem zleceń, a drudzy żyją w nędzy?

Zacząłem masowo czytać książki, uczestniczyć w szkoleniach online, na żywo, słuchać audiobooków. Wszystkie porady zastosowałem natychmiast i od razu osiągnąłem niezłe rezultaty. Okazało się, że moja wiedza o biznesie fotograficznym była znikoma. Ja zwyczajnie nie wiedziałem jak się robi biznes w fotografii! A myślałem, że wszystko wiem…

Jeśli też wszystko wiesz, to naciśnij krzyżyk w prawym górnym rogu i życzę Ci powodzenia. Jeśli masz otwarty umysł, to zapraszam Cię na szkolenie biznesowe:

Spodobało się? Chcesz więcej? Pobierz darmowe, półtoragodzinne szkolenie Jak Pozyskać Pierwszego Klienta:

zapisz mnie na darmowy kurs

Zapisz

Zapisz