Kłamstwo, próba oszustwa i wyłudzenia, skandaliczne zapisy Miejskiego Urzędu Pracy w Kielcach

Z czym Wam się kojarzy Urząd Pracy? Z fachowym wsparciem? Z drobiazgowymi analizami beneficjentów dotacji? Z pewnością i zaufaniem państwowego urzędu?

Ta sprawa przeleżała w moim archiwum ponad rok. W okolicach stycznia 2016 roku zadzwoniła do mnie fotografka, która miała zaakceptowaną przez Urząd Pacy w Kielcach dotację do szkolenia fotograficznego. Szukała firmy realizującej szkolenie przez internet.

Byłem zaskoczony, że urząd dopuścił taką formę, bo do tej pory upierali się aby szkolenie było stacjonarne.

Wysłałem ofertę opiewającą na 2245 złotych i zawierającą 174 godziny nauki przez internet. Te kwoty nie są tajne. Wynikają z ogólnodostępnego cennika z mojej oferty. Po jakimś czasie, zadzwoniła do mnie pracownica z urzędu z informacją, że moja oferta została zaakceptowana. Wysłałem swoje dane do umowy. Zbliżał się nieuchronnie termin rozpoczęcia szkolenia, jednak nie otrzymałem umowy z urzędu pracy.

Umowa przyszła po czasie.

Przeczytałem umowę i zauważyłem jeden poważny błąd:

w zapisie o wynagrodzeniu widniały dwie kwoty, 2245zł i 1700zł. Po telefonie do urzędu, dowiedziałem się, że obowiązuje jednak niższa kwota, a różnicę powinna pokryć beneficjentka. Poprosiłem o sprawdzenie umowy przez prawnika, zweryfikowanie kwoty z ofertą i zapis jednej kwoty oraz ponownego przesłania umowy.

2017_04_14_przekret_urzad_pracy_w_kielcach_WYCINEK_800px

Urzędniczka była zbulwersowana. Jak to? Tyle setek firm podpisuje tę umowę, a ja mam wątpliwości. I co po tym? Nic. Cisza.

Skontaktowałem się z beneficjenką, która była zaskoczona, ponieważ usłyszała od urzędniczki, że p. Zduńczyk zrezygnował ze świadczenia usług. To było kłamstwo! Beneficjentka znała mnie od dawna i nie chciała szukać innych firm, bo ciężko było znaleźć firmę fotograficzną szkolącą przez internet w tak szerokim zakresie. I na tym się sprawa zakończyła.

Smutne wnioski

1. Urząd chciał mnie oszukać. Gdybym podpisał umowę, otrzymałbym niższą kwotę.
2. Urzędniczka skłamała, mówiąc, że zrezygnowałem ze świadczenia usług.
3. Próba wyłudzenia. Umowa przesłana była po czasie ustalonego rozpoczęcia szkolenia, co automatycznie skutkowało karą umowną potrącającą moje wynagrodzenie.
4. Skandaliczny zapis umożliwiający nie zapłacenie za szkolenie. Brak wypłaty w przypadku rezygnacji ze szkolenia beneficjenta.

I jeszcze kilka drobiazgów

1. Urząd nie przesłał mi treści umowy przed jej wysłaniem, co spowodowało całe zamieszanie.
2. W umowie zobowiązany byłem ubezpieczyć beneficjenta, mimo że uczestnik szkolił się u siebie w domu przed komputerem.
3. Konieczność zapewnienia warunków lokalowych uczestnikowi, mimo że szkolenie realizowane jest zdalnie.
4. Obowiązująca lista obecności z własnoręcznym podpisem mimo szkolenia przez internet.
5. Szeroki zakres wysokich kar umownych w stosunku do mnie. Brak kar umownych w sytuacji niewywiązania się urzędu.
6. Możliwość rozwiązania umowy w dowolnym momencie bez konsekwencji i płatność tylko za zrealizowany program.
7. Spory rozstrzyga sąd w Kaliszu. Gdybym chał pozwać urząd, obowiązuje sąd przynależny nie powodowi, wg obowiązującego praca, a pozwanemu.

Na koniec anegdota. Oto co znalazłem na stronie Miejskiego Urzędu Pracy w Kielcach: „Inspirujemy do samodzielnego i efektywnego poszukiwania zatrudnienia. W naszej bazie zarejestrowanych jest ponad

8.000 osób o bardzo różnych, także wysokich kwalifikacjach.

Pośrednicy pracy i doradcy zawodowi służą pomocą w doborze najlepszych kandydatów do pracy. Nasza kadra to grono wykwalifikowanych specjalistów w zakresie wypełniania misji przypisanej publicznym służbom zatrudnienia.” Jednym słowem profesjonalny urząd chwali się, że nie może znaleźć pracy dla 8000 bezrobotnych.

2017_04_14_przekret_urzad_pracy_w_kielcach_01_1900px2017_04_14_przekret_urzad_pracy_w_kielcach_02_1900px2017_04_14_przekret_urzad_pracy_w_kielcach_03_1900px2017_04_14_przekret_urzad_pracy_w_kielcach_04_1900px

Jakie są Wasze doświadczenia z urzędami pracy?

Zróbmy głosowanie. Kto jest za rozwiązaniem urzędów pracy, niech wpisze w komentarzu TAK. Kto jest przeciw, niech wpisze NIE.

Zdjęcie czołówkowe: pexels.com

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Nie ma więcej wpisów

Darmowy poradnik wideo:
Jak zacząć zarabiać na fotografii?

JAK POZYSKAĆ PIERWSZEGO KLIENTA?
Czas trwania 1h 26 minut.
Podziel się tym z przyjaciółmi