2018_03_28_starman_screen
2018_03_28_starman_screen

Tesla Roadster w kosmosie?

Gdzie jest Starman i Tesla Roadster?

Początkowo fotografia borykała się z zarzutami o dosłowność, bezduszny dokumentalizm i nie traktowana był jako sztuka. Fotografowie prześcigali się w różnych technikach aby nieco „nababrać” na zdjęciu aby wyglądało na bardziej malarskie. Tak zrodził się piktorializm.

To pierwotne myślenie dało jednak fotografii status dowodu, nawet jeśli chodzi o procesy sądowe. Ludzie wierzyli, w to co widzieli. Zdjęcie było bardzo wiarygodne, bo możliwości manipulacji były stosunkowo ograniczone. Oczywiście istniały posady retuszera fotograficznego, ale chodziło tu głównie o podmalowanie portretów.

Dzisiaj doza wiary w zdjęcie jest bardzo mała z uwagi na łatwość przetworzenia obrazu. Nie wierzę w co widzę!

Pan Elon Musk, własciciel firmy kosmicznej SpaceX i marki elektrycznego samochodu Tesla wpadł na pomysł wystrzelenia jednego z modeli samochodu w kosmos. W kokpicie samochodu miał być umieszczony manekin Starman, a w tle grać muzyka Davida Bowiego /w próżni dźwięk się nie rozchodzi, jeśli chodzi o ścisłość/. Cały przekaz z wystrzelenia rakiety nośnej Falcon Heavy i lotu samochodu sportowego Telsla Roadster był i jest relacjonowany w internecie.

Byłem podekscytowany tą ideą. Rozmach zrobił na mnie duże wrażenie. Jednak w czasie transmisji wideo z lotu samochodu, co chwila widzowie komentowali wydarzenie używając słowa „fake”, czyli zmyślony, nieprawdziwy, oszukany. Zacząłem szukać źródła niepokoju internautów. Znalazłem wiele poważnych zarzutów co do prawdziwości zajścia wystrzelania samochodu w kosmos. Większość z obiekcji nie byłem w stanie sprawdzić, jednak dociekliwość nie pozwoliła mi na bycie biernym. Wykonałem screena z relacji na żywo z lotu Tesli z widokiem na Ziemię. Minęło 5 dni gdy sobie przypomniałem o swoim śledztwie. Po tym czasie wykonałem ponownie print screen z podobnym widokiem. Oniemiałem. Układ chmur Ziemi był identyczny co sprzed paru dni. To absolutnie niemożliwe.

2018_04_11_klamstwo_tesla_space_x_starman_plansza_b_01

Obserwując zdjęcia satelitarne w celu oceny warunków pogodowych do zdjęć plenerowych, można zaobserwować dużą dynamikę w układzie chmur.

Tymczasem obraz z live`a pokazuje dokładnie ten sam widok. Czy to co widzieliśmy w przekazie internetowym było prawdziwe?

2018_04_11_klamstwo_tesla_space_x_starman_plansza_01

David Bowie spogląda na poczynania ludzi z niepokojem…

PS Artykuł zmodyfikowałem, zostawiając odpowiedź czytelnikowi. Pierwotnie był bardziej krytycznie nastawiony na lot Starmana.