lustrzanka_nikon_d800_02
lustrzanka_nikon_d800_02

Nikon D800 na szybko

Nikon D800 na szybko

Nikon D800 – co potrafi?

Nikon D800 to aparat zbliżony ceną do Canona 5D Mark III, przeznaczony dla profesjonalnych fotografów. Cena body to około 10000 złotych, aparat pojawił się w sprzedaży na początku 2012 roku.

 Źródło: Wikipedia

Źródło: Wikipedia, autor: Jastrow

Pierwsze wrażenie

Aparat jest bardzo duży, nawet w porównaniu do niemałego poprzednika, Nikona D700. Wysokość i szerokość body są niemal takie same, natomiast głębokość korpusu, nieco wzrosła. Wszyscy nikoniarze ucieszą się z faktu, że nowy aparat zachował układ przycisków i pokręteł z poprzedniego modelu, dzięki czemu można z niego korzystać, bez zmiany przyzwyczajeń.

Nikon D800 dostał dodatkowy przycisk, odpowiadający za funkcję bracketingu i aby wybrać tę opcję, nie musisz już przeszukiwać menu. Można dyskutować o tym, czy przycisk powinien pojawić się właśnie w tym miejscu. Pojawił się także przycisk włączania znacznie użyteczniejszej funkcji, jaką jest Live View. Ekran w lustrzance ma 3,2 cala i 920 px. Body zostało uszczelnione i wzmocnione lekkimi stepami magnezu, dzięki czemu, można fotografować w niesprzyjających warunkach pogodowych.

 Źródło: Wikipedia

Źródło: Wikipedia

Jakość fotografii

Aparat wyposażono w imponującą, 36 megapikselową matrycę, co pozwala na łatwe kadrowanie fotografii, bez utraty jakości (szczególnie z uwagi na pełnoklatkową matrycę). Duża rozdzielczość wiąże się także z koniecznością zakupu nowego zestawu kart CF – na karcie 16 GB, mieści się 370 nieskompresowanych plików RAW.

Za szybkie przetwarzanie tak dużych plików odpowiada procesor Exspeed 3. Aparat w trybie seryjnym pozwala na zrobienie 4 zdjęć na sekundę, natomiast po dokupieniu gripa, ta ilość wzrasta do 5 klatek. To bardzo ważna informacja dla fotografów przyrody i sportu.

Nieco dziwnym wyborem ze strony Nikona jest pozostawienie wbudowanej lampy błyskowej, która dodatkowo, ma nieco gorsze parametry, niż w poprzednim modelu.

Źródło: Youtube, autor: slrclubreview

Źródło: Youtube, autor: slrclubview

Opcje filmowania

Aparat nagrywa filmy w rozdzielczości 1080p (30 fps) i 720p (60 fps), umożliwia także użycie zewnętrznego mikrofonu, słuchawek i wyjścia HDMI. Jakość nagrań w porównaniu z aparatem Canon Mark III jest porównywalna, jeśli analizujemy zdjęcia w dziennym świetle, natomiast sprzęt Canona wypada nieco lepiej w pomieszczeniach, przy skrajnych wartościach ISO.

Podsumowanie

Nikon D800 będzie dobrym wyborem dla profesjonalnego fotografa, z uwagi na pełnoklatkową matrycę o dużej rozdzielczości, dobrze zaprojektowane body i bardzo dobrą jakość fotografii. Naszym zdaniem, jest to sprzęt o porównywalnych możliwościach do Canona EOS Mark 5 III, a o wyborze jednego lub drugiego body, decyduje zwykle przyzwyczajenie do danego systemu.

Autor tekstu: Kamil Naja

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz