Nikon D750. Hit roku 2014

Pełnoklatkowa lustrzanka, łącząca najlepsze cechy topowych aparatów Nikona – tak w jednym zdaniu, można określić model D750, podbijający serca fotografów w 2014 roku. Mimo dwóch lat od premiery, cena nowego aparatu w sklepach, wynosi nadal około 7000 – 8000 złotych. Przyjrzyjmy się bliżej jego możliwościom.

Body oferuje rozsądną rozdzielczość 24 MP i korzystanie z ISO w zakresie od 100 do 25600. Wizjer w tym modelu, pozwala na oglądanie prawie całego kadru i ma powiększenie 0,7x, natomiast ekran LCD, ma 3,2 cala i rozdzielczość 1.2 miliona punktów. To pierwsza lustrzanka pełnoklatkowa Nikona, wyposażona w odchylany ekran. Na górze znajduje się monochromatyczny, czytelny ekran LCD, podświetlany na zielono.

Nikon D750

Uszczelniona obudowa waży 750 gramów i jest nieco mniejsza od poprzednich modeli Nikona. Producent wyraźnie postawił na zmniejszenie body, jednak na szczęście nie odbyło się to kosztem wygody. Układ przycisków nie powinien mylić osób, które mają doświadczenie z poprzednimi modelami tego producenta.

Matryca w tym aparacie ma wielkość 35,9 mm na 24 mm. Aparat oferuje nagrywanie filmów Full HD i Life View, stające się dziś standardem.

W profesjonalnym aparacie może dziwić zastosowanie wbudowanej lampy błyskowej. Akumulator w tym aparacie, pozwala na wykonanie 1230 fotografii.

Nikon D750

Jakość fotografii

Nowy Nikon imponuje szybkością działania – jest gotowy do działania od razu po włączeniu, oferuje także wykonywanie zdjęć z szybkością 6.5 klatki na sekundę. Aparat oferuje 61 pól autofocusa i zaawansowane opcje autobracketingu. Szumy w tym aparacie pojawiają się wyłącznie przy czułości powyżej 12800 ISO. Nic nie można zarzucić kolorystyce zdjęć, oprócz tego, że automatyczny balans bieli nie zawsze radzi sobie ze światłem żarowym. Tego problemu można się pozbyć, ustawiając balans manualnie.

Filmowanie to także mocna strona tej lustrzanki – D750 pozwala na nagrywanie w rozdzielczości 1920 na 1080 pikseli z szybkością 60 klatek na sekundę. Nagrywanie filmów nie wiąże się z ograniczeniami pod względem wyboru ISO.

Złącza w Nikonie D750

Aparat Nikona pozwala podłączyć mikrofon, kabel HDMI i wężyk spustowy. Wyposażono go także w moduł Wi-Fi, pozwalający pobierać zdjęcia na aparat i zarządzać nim z poziomu smartfona. Sporym minusem jest brak złącza USB 3.0 – w tym modelu, zastąpiono go starszą wersją.

Nikon D750 tył

Podsumowanie

Lustrzanka oferuje wszystko, co potrzebne, by uzyskać świetne fotografie. Nabywca może być spokojny o jakość zdjęć, do ISO o wartości 12800, a szybki autofocus, dobra ergonomia i jakość wykonania, pozwalają na skupienie się wyłącznie na fotografowaniu. Brawa dla producenta należą się także za to, że nie zdecydował się na upchnięcie ma matrycy jak największej ilości pikseli, co byłoby dobrym chwytem marketingowym. Body pod koniec 2014 roku otrzymało aktualizację, która poprawiła drobne błędy w działaniu sprzętu. Część modeli Nikona D750 miało problemy z pojawiającymi się odbiciami światła na zdjęciach, które wynikały z niewłaściwego ustawienia czujników AF. Na szczęście, producent zaoferował darmową naprawdę tego błędu.

Autor tekstu: Kamil Naja

 

Nie ma więcej wpisów

Darmowy poradnik wideo:
Jak zacząć zarabiać na fotografii?

JAK POZYSKAĆ PIERWSZEGO KLIENTA?
Czas trwania 1h 26 minut.
Podziel się tym z przyjaciółmi