Nikon D500. Dziesięć klatek na sekundę, 200 zdjęć w serii

Stanowisko Nikona na targach CES 2016 było oblegane z wielu powodów. Jednym z nich, była premiera nowej lustrzanki D500, której przemyślany projekt i znaczne usprawnienia techniczne, robią ogromne wrażenie.

Nowy aparat wyposażono w procesor EXPEED 5, zwiększający szybkość przetwarzania danych. Ten sam procesor , znajduje się w profesjonalnym Nikonie D5. Nowy model, w połączeniu z usprawioną migawką, pozwala wykonać aż 10 zdjęć na sekundę, w serii do 200 zdjęć w formacie RAW.

Nikon D500

Źródło: http://www.nikonusa.com/en/nikon-products/product/dslr-cameras/d500.html

Najlepszy aparat APSC?

Fani Nikona są zadowoleni z decyzji o niepodejmowaniu przez producenta wyścigu na megapiksele – lustrzanka ma matryce 20 MP wykonaną w technologii CMOS, formatu APSC. W sieci można znaleźć opinie, że to najlepsza matryca APSC, jaką można znaleźć w nowoczesnych lustrzankach. Rynek high-endowych lustrzanek bez matryc w formacie pełnej klatki, był przez wiele lat zdominowany przez półprofesjonalne serie Canona. Canon 7D II ma taką samą rozdzielczość i ilość klatek na sekundę, jednak matryca w tym modelu, jest znacznie gorsza niż w Nikonie.

Nikon D500

Źródło: http://www.nikonusa.com/en/nikon-products/product/dslr-cameras/d500.html

W D500 poprawiono także autofocus, który ma teraz 153 aktywne punkty i pokrywa praktycznie cały kadr i według opinii na forach internetowych, jest to największą zaleta nowej lustrzanki.

Wizjer Nikona D500 oferuje powiększenie 1x, co oznacza, że kadrowanie i wyostrzanie, nie będzie wymagało nadwyrężania wzroku. Do przeglądania zdjęć i kadrowania z niewygodnych pozycji, służy 3.2 calowy wyświetlacz 1024 na 768 pikseli. Jest dotykowy i można go odchylać. Przyciski aparatu są podświetlane w ciemności.

Zdjęcia można zapisać na kartach SD oraz XQD. Uszczelnienie jest na podobnym poziomie, co w modelu Nikon 810. Aparat pozwala na nagrywanie filmów HD w szybkości 60 klatek na sekundę.

Niska rozdzielczość matrycy nowego Nikona nie oznacza, że aparat ogranicza w jakiś sposób fotografa. D500 oferuje wartości ISO od 100 do 51200 + wartości rozszerzalne od 50 do 1640000. Producent nie zdecydował się na zastosowanie wbudowanej lampy błyskowej.

Nikon D500

Źródło: http://www.nikonusa.com/en/nikon-products/product/dslr-cameras/d500.html

Opcje bezprzewodowe

Aparat ma wbudowane odbiorniki Wi-Fi, NFC oraz Bluetooth. Uwagę potencjalnych klientów przyciąga także technologia SnapBridge, pozwalająca na połączenie lustrzanki z telefonem. Dzięki niej wystarczy raz połączyć aparat i smartfon, by móc przeglądać zdjęcia między urządzeniami. To jeden z pierwszych modeli, w którym producent umożliwia stałe połączenie z Internetem.

Podsumowanie

Cena nowego modelu Nikona to około 8000 złotych. Dla wielu osób będzie to wysoka kwota, bo aparat nie ma pełnej klatki, jednak pozostali docenią opcje, przeniesione wprost z aparatów wyższych serii. Będzie on świetnym wyborem dla osoby, która ma kolekcję obiektywów Nikona dopasowanych do mniejszej matrycy, a także sprawdzi się, jako zapasowe body dla profesjonalisty.

Przykład nowego aparatu Nikona wskazuje na to, że japońscy producenci nadal potrafią zaskoczyć użytkowników. Lustrzanka przewyższa ceną modele pełnoklatkowe, takie, jak Nikon D750, jednak ten wydatek jest w pełni rekompensowany niesamowitymi możliwościami sprzętu.

Autor tekstu: Kamil Naja

Zapisz

Nie ma więcej wpisów

Darmowy poradnik wideo:
Jak zacząć zarabiać na fotografii?

JAK POZYSKAĆ PIERWSZEGO KLIENTA?
Czas trwania 1h 26 minut.

Podziel się tym z przyjaciółmi