Nikon D610 na szybko

Nikon D610 – pełna klatka entry level

Nikon D610 to aparat z matrycą pełnoklatkową, bazujący w dużej mierze na poprzednim modelu – Nikonie D600, który pojawił się w sprzedaży rok wcześniej. Najważniejszą różnicą między tymi modelami, jest poprawiona migawka – w Nikonie D600 poważnym problemem było brudzenie się matrycy, co wywołało międzynarodową aferę. Rozwiązaniem tego problemu była akcja wymiany migawek w modelach, w których nie dało się wyczyścić ich z użyciem wbudowanych funkcji, a następnie – wprowadzenie nowego modelu.

Nowy Nikon posiada rozdzielczość 24.3 MP, jego matryca to CMOS formatu FX. Fotograf może ustawić ISO w zakresie od 100 do 6400, a rozszerzone wartości to -50 w dół oraz do 25600 w górę. Szum pojawia się dopiero przy ISO 1600, a górne, rozszerzalne wartości, powodują przebarwienia. Użytkownicy nie mogą narzekać na reprodukcję szczegółów i kolorów, ponieważ stoi ona na wysokim poziomie. Aparat oferuje dobry zakres dynamiczny, a wartości ISO nie odbiegają od wzorca, z czym można się spotkać w wielu modelach.

lustrzanka nikon d610

Żródło: http://www.nikon.pl

Obudowa w nowym modelu jest taka sama, jak w poprzedniku. Ekran TFT ma 3.2 cala i zapewnia wysoką jakość obrazu.

Aparat wyposażono we wbudowaną lampę błyskową, która łączy się bezprzewodowo z lampami CLS. Za pomiar ostrości odpowiada moduł Multi-CAM 4800 z 39 punktami AF. Podczas używania przesłony od f/5,6 do f/8, można korzystać tylko z 33 punktów AF, a przy przesłonie f/8 – tylko z centralnych 7 punktów. Przy cięższych obiektywach, może dawać się we znaki niezbyt duży grip.

Ulepszony mechanizm migawki, pozwolił na przyśpieszenie prędkości wykonywania zdjęć seryjnych – w zwykłym trybie jest to 6 kl/s, natomiast w cichym – 3 kl/s. Migawka w poprzednim modelu umożliwiała zrobienie 5.5 kl/s. D610 ma ulepszony automatyczny balans bieli, do którego ustawiania służy dedykowany przycisk. Aparat wyposażono także w bracketing oraz funkcję zdjęć poklatkowych.

Pozostałe funkcje

Lustrzanka nagrywa filmy z rozdzielczością 1920 na 1080p (30 kl/s) lub 720p, z dwukrotnie wyższą szybkością. Sporym utrudnieniem podczas filmowania jest to, że nie można podczas niego zmienić wartości przesłony.

Górny wyświetlacz z pomarańczowym podświetleniem umożliwia szybki podgląd parametrów. Aparat posiada mikrofon monofoniczny, złącze HDMI i USB 2.0, oraz wizjer o powiększeniu 0,7x. Zdjęcia zgromadzimy na dwóch kartach SD. Aparat nie posiada Wi-Fi i GPS.

 lustrzanka nikon d610

Źródło: http://www.nikon.pl

Podsumowanie

Nikon D610 to aparat, który sprawdzi się zarówno jako sprzęt dla zaawansowanego amatora, jak i jako drugie body (pozbawione poważniejszych ograniczeń) dla profesjonalisty. Wiele osób będzie narzekało na to, że Nikon nie wprowadził w nowym body żadnych znaczących usprawnień w stosunku do D600, oprócz wymiany migawki (co było konieczne z powodu wspomnianej afery). Nie stanowi to jednak problemu, ponieważ body przez rok od premiery nie zestarzało się ani trochę.

Naszym zdaniem, lista zalet tego aparatu jest znacznie dłuższa, od jego wad i dlatego warto go wybrać, jako pierwsze body z pełną klatką. Lustrzanka z 2013 roku niemal pod każdym względem przewyższa konkurencyjnego Canona EOS 6D.

Autor tekstu: Kamil Naja

Zapisz

Nie ma więcej wpisów

Darmowy poradnik wideo:
Jak zacząć zarabiać na fotografii?

JAK POZYSKAĆ PIERWSZEGO KLIENTA?
Czas trwania 1h 26 minut.
Podziel się tym z przyjaciółmi