DJI Phantom 4 na szybko

DJI Phantom 4 – dron, który potrafi omijać przeszkody

Jedną z najczęstszych przyczyn zakończenia życia drona, jest zderzenie z przeszkodą. Nowe opcje, które zostały wprowadzone w modelu DJI Phantom 4, znacznie zmniejszają ryzyko takiego wypadku. Dron na podstawie obrazu z kamer, analizuje trajektorię lotu i może ją zmienić, gdy na jego drodze znajdzie się przeszkoda. Czy jesteśmy o krok od pojawienia się autonomicznych dronów?

Premiera tego drona wywołała duże poruszenie w branży technologicznej, ponieważ jako jeden z niewielu modeli, jest on w stanie ominąć przeszkody lub zatrzymać się przed nimi. Jeszcze ciekawszą opcją jest lot do punktu, który wskażemy na ekranie podglądu, oraz śledzenie obiektów, które wskażemy mu na wyświetlaczu. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie niesamowitych ujęć.

Dron posiada także system powrotu do użytkownika i dzięki opcji unikania kolizji, osoba obsługująca sprzęt, nie będzie musiała poświęcać tak dużo uwagi na dokładne sterowanie. O tym, że model nie jest całkowicie autonomiczny, napiszemy pod koniec tej recenzji.

Dron DJI Phantom 4

Źródło: http://www.dji.com/

Kwestie techniczne

DJI Phantom 4 to model wyposażony w dodatkowy, szybszy tryb lotu, pozwalający na osiągnięcie nawet 72 km/h. Bateria ma zapewnia lot przez 28 minut i została zmieniona w stosunku do poprzednika. Niestety, oznacza to, że baterii z tych dwóch modeli nie można stosować zamiennie.

Główna kamera pozwala na wykonywanie zdjęć o rozdzielczości 12 K i na nagrywanie filmów 4K. Amatorzy filmów slow motion na pewno skorzystają z funkcji nagrywania w rozdzielczości 1080 p (120 kl/s).

Kamerę osadzono na 3-osiowym gimbalu o konstrukcji poprawionej w stosunku do poprzedniego modelu. Kamera posiada stabilizację obrazu. Nowy model drona nadal nie jest kompatybilny z kamerami Go Pro, co wynika w dużej mierze z faktu, że ta firma pracuje nad stworzeniem własnego drona.

Obudowa jest wykonana ze stopu magnezu.

Jego cena to około 1600 euro, a w USA można go kupić znacznie taniej, bo za 1399 dolarów. Co ciekawe, dron będzie sprzedawany także w sklepach internetowych sieci firmy Apple. Dronem można sterować przez urządzenia z systemem Android oraz IOS.

 dron DJi PHANTOM 4

Źródło: http://www.dji.com/

Podsumowanie

Obecnie trudno znaleźć drona, który będzie oferował ciekawsze opcje, od modelu DJI Phantom 4. To rozwiązanie zarówno dla profesjonalistów, jak i dla amatorów, którzy wybierając ten model, znacznie zmniejszą ryzyko uszkodzenia sprzętu.

Nie jest to idealny dron – jednym z jego ograniczeń jest brak kamery od góry i od dołu, a system unikania przeszkód działa najlepiej z przodu. Używając tego drona, musimy nadal uważać na linie wysokiego napięcia, siatki, i cienkie gałęzie. System unikania przeszkód jest zależny od obrazu z kamery, dlatego nie zadziała, podczas nocnych lotów lub gdy dron leci pod światło.

Minusem może być także brak integracji z kamerami Go Pro, które są standardem wśród osób, które nagrywają sporty ekstremalne.

Zdania użytkowników na temat tego modelu są podzielone – część z nich zarzuca mu, że nie wprowadza zbyt wielu nowości, a system omijania przeszkód, jest jedynie ciekawostką. Naszym zdaniem, to model, który już teraz wprowadza opcje, które będą dostępne w innych dronach dopiero za kilka lat.

A jakie jest Twoje zdanie na jego temat?

Autor tekstu: Kamil Naja

Zapisz

Nie ma więcej wpisów

Darmowy poradnik wideo:
Jak zacząć zarabiać na fotografii?

JAK POZYSKAĆ PIERWSZEGO KLIENTA?
Czas trwania 1h 26 minut.

Podziel się tym z przyjaciółmi