Pierwszy grzech zleceniodawcy…

Pierwszy grzech zleceniodawców proponuję nazwać „Chcę dostać pozostałe zdjęcia”. Odbywa się to tak: zdobyliście swoje wymarzone zlecenie, wykonaliście je, zleceniodawca wybrał zdjęcia, które następnie odpowiednio opracowaliście, dostarczyliście gotowy materiał – do tej pory wszystko wygląda dobrze, prawda? Problem zaczyna się jednak, gdy po zakończeniu zlecenia, kiedy pozostało już tylko uregulowanie należności za waszą pracę, z ust zleceniodawcy pada pytanie:

„Czy mógłby mi pan udostępnić pozostałe zdjęcia, już bez obróbki?”

Według prawa polskiego jest to oczywista próba wyłudzenia, ponieważ zleceniodawca wybrał już wcześniej wszystkie interesujące go prace, po czym nagle zapragnął otrzymać ich więcej, niż ustalono w umowie. Jeżeli na samym początku współpracy wybrał wszystkie fotografie, które go interesowały, po czym nagle przypomniało mu się, że chciałby otrzymać ich więcej, jak można to nazwać? Powiedzmy sobie szczerze: jest to po prostu jawna próba wyłudzenia dodatkowych zdjęć.

Jak powinieneś zareagować w takiej sytuacji? Absolutnie nie zgadzaj się na nieodpłatne przekazanie pozostałych prac. Możesz użyć w takim przypadku pewnego obrazowego porównania. W zależności od tego, co dany zleceniodawca produkuje czy jakie usługi świadczy, możesz powiedzieć mu: „A co w przypadku, gdy zamówię w pana firmie całą ciężarówkę produktów –

czy da mi pan dodatkowo drugą małą ciężarówkę, albo dwie ciężarówki, albo może pół magazynu za darmo?”.

Odpowiedź będzie oczywiście odmowna. Jeżeli zleceniodawca chce zamówić konkretną ilość zdjęć, niech szanuje twoją pracę, a nie próbuje kombinować. Nie gódź się zatem na takie pomysły i zawsze traktuj je jako próbę wyłudzenia. Pamiętaj, że, niestety, takiego postępowania po prostu nie da się nazwać inaczej.

Spodobało się? Chcesz więcej? Pobierz darmowe, półtoragodzinne szkolenie Jak Pozyskać Pierwszego Klienta:

zapisz mnie na darmowy kurs

Zapisz

Nie ma więcej wpisów

Darmowy poradnik wideo:
Jak zacząć zarabiać na fotografii?

JAK POZYSKAĆ PIERWSZEGO KLIENTA?
Czas trwania 1h 26 minut.
Podziel się tym z przyjaciółmi